Gimdymo baimė
Artėjants gimdymas didelei daliai moterų kelia nerimą ar net gi baimę. Tai yra normalu, nes tai, kas nepatirta, baugina, yapč jei baigtis gali būti visokia, ir nebūtinai tik graži. Tyrimai rodo, kad nusiteikimas turi didelę įtaką gimdymui (Helen M. Haines et al, 2012). Baimė net gi gali sustiprinti jaučiamą skausmą. Taigi ir priešingai - jau vien buvimas ramia ir pasitikinčia savo jėgomis gimdymo metu gali sumažinti nemalonius pojūčius, juntamus sąrėmių metu.
Kaip sumažinti gimdymo baimę?
Štai ką gali padaryti, kad padėtum sau sumažinti ar visai išsklaidyti gimdymo baimę:
Įgauk trūkstamų žinių apie gimdymo procesą, gimdymo stadijas, savijautą per jas, natūralius savipagalbos būdus, gimdymo eigą ir priežiūrą ligoninėje, medikamentinius pagalbos būdus (jų privalumus ir trūkumus).
Susidaryk gimdymo planą, viziją, kuri padės įsivardinti sau bei iškomunikuoti kitiems, kas Tau gimdyme svarbiausia, kaip norėtum, kad viskas vyktų esant sklandžiai gimdymo veiklai, bei specifinius norus (jei tokių yra) gimdymui pakrypus kitokia linkme. Kaip susidaryti gimdymo planą gali sužinoti čia.
Ieškok pagalbos – apsupk save palaikančiais žmonėmis tiek nėštumo, tiek ir gimdymo metu. Kas Tau yra šie žmonės? Šeimos nariai, draugė, ginekologė, dula?
Išmok ir praktikuok atsipalaidavimo technikas, tokias kaip kvėpavimo pratimai, afirmacijos, vizualizacija, meditacija, hipnogimdymo matodas. Afirmacijų ir pratimų, padėsiančių dirbti su gimdymo baime, rasi afirmacijų kortelių rinkinyje "Švelnus gimdymas".
Apsvarstyk profesionalios pagalbos poreikį – kartais gimdymo baimė yra tokia gili, kad gali prireikti terapinės specialistų pagalbos. Jei jauti, kad baimė gimdymui yra tokia didelė, kad ji net daro įtaką tavo kasdienai, rekomenduoju nedvejoti ir ieškoti profesionalios pagalbos.
Rūpinkis savimi – meilė sau, savo poreikių tenkinimas, streso valdymas padės Tau išlaikyti sveiką nėštumą: reguliariai mankštinkis, sveikai maitinkis ir skirk pakankamai laiko miegui.
Svarbu atsiminti, kad kiekvienas gimdymas yra unikalus, ir tai yra normalu nerimauti ar bijoti. Su tinkamu pasiruošimu, kitų žmonių pagalba ir nusiteikimu Tu gali jaustis labiau savimi pasitikinti ir turinti daugiau kontrolės per gimdymo procesą. Kaip ir su viskuo – įvairius metodus, kad jie padėtų, reikia ne tik perskaityti, bet ir atlikti. Taigi šie patarimai veiks tik tuo atveju, jei juos įgyvendinsi.
Nugalėk baimę ir sustiprink pozityvų nusiteikimą gimdymui
Didžioji baimės mažinimo ir pasiruošimo gimdymui dalis yra darbas su savo mintimis ir jausmais. Taigi pasidalinsiu dar keliais savipagalbos būdais, kurie padės sumažinti gimdymo baimę bei sustiprinti pozityvų nusiteikimą:
Vizualizacija: užsimerk ir įsivaizduok save patiriančią švelnų gimdymą, kuriame jautiesi ramiai, taikiai, pasitikinčiai. Vizualizaciją sustiprink jausmu. Pasinerk į tą jausmą, kokį jaustum, kai gimdymas klostosi sklandžiai, kai Tau yra ramu.
Afirmacijos: užrašyk pozityvius, palaikančius teiginius apie save ir savo sėkmingą gimdymą (pavyzdžiui „ Aš išlieku rami vykstant sąrėmiams“, „Aš esu stipri“, „Aš išlieku rami“). Jei pačiai sunku sugalvoti afirmacijas, gali pasitelkti teiginius iš afirmacijų kortelių rinkinio „Švelnus gimdymas“. Kartok afirmacijas reguliariai. Sustiprink kartojamus teiginius įtraukdama vizualizaciją ir jausmus.
Sąmoningas raumenų atpalaidavimas: įtempk ir tada atpalaiduok įvairias raumenų grupes savo kūne, paeiliui keliaujant nuo kulnų iki viršugalvio. Tai padės atpalaiduoti kūne esančią įtampą. Ypatingą dėmesį skirk dubens dugno raumenų atpalaidavimui. Šį pratimą įgudus nėštumo metu, bus lengviau per gimdymą, kai sąmoningai bandysi atpalaiduoti dubens raumenis. Tai padės lengviau vertis gimdos kakleliui.
Joga ir dėmesingumo praktikos: šios praktikos padeda mažinti stresą ir nerimą. Atrask jogos užsiėmimus, kuriuose galėsi praktikuoti judesio, kvėpavimo bei dėmesingumo pratimus ir meditaciją.
Pozityvios gimdymo istorijos: stenkis skaityti ir klausyti daugiau pozityvių gimdymo istorijų bei atsiriboti nuo negatyvių istorijų bent nėštumo metu. Iš sužinotų gimdymo istorijų (net jei jos ir bus nemalonios) stenkis išsinešti ne tik kitos moters pojūtį (negatyvų ar pozityvų), bet ir konkrečius faktus, kurie padės Tau įgauti daugiau žinojimo ir išminties: kas konkrečiai jai padėjo, kokia buvo aplinka, ką ji darė, kad būtų geriau, o gal kažką suklydo ir Tu žinosi, ką rinktumeisi daryti kitaip.
Čia pateikiau kelis paprastus būdus, kaip gali padėti pati sau. Ieškok ir kitų būdų, išbandyk juos. Kiekvienai moteriai tinka skirtingi būdai – atrask tai, kas geriausiai veikia būtent Tau. Susitelk į save, savo poreikius, viziją, lūkesčius, į tai, kas labiausiai tinka Tau. Nesilygink su kitomis moterimis, nes kiekviena mes turime skirtingą požiūrį, tačiau naudinga mokintis iš kitų, nes tai gali padėti atrasti savo kelią.
Jei jauti, kad sunku pačiai išsigryninti savo kelią, jei nori palaikymo savo pasirinkimuose, o gal ir pagalbos išbūnant gimdymo procesą, galiu Tau padėti. Susisiekti gali el.paštu [email protected] arba užpildydamą susisiekimo formą.
Švelnaus Tau gimdymo!