Gimdymo planas
Gimdymo planas - ar jis reikalingas?
Kartą kalbėjau su moterimi, kuri dalinosi, kad ankstesniame gimdyme gimdymo plano turėjimas jai net pakenkė. Planą ji susidėliojo, bet realiai gimdyme viskas vyko kitaip, ir ji liko nusivylusi... Kodėl taip atsitiko?
Iš pradžių susitarkime, kas yra ir kas nėra „gimdymo planas“. Pirmiausia ir svarbiausia - gimdymo planas nėra įvykių ir veiksmų seka, kuri turi vykti būtent taip ir ne kitaip. O jeigu kas nors vyks ne taip – tai pralaimėjimas. Ne.
Gimdymo planas turėtų parodyti Tavo gimdymo viziją, pageidavimus ir pasirinkimus. Taip pat svarbu apmąstyti, kaip keistųsi šie pasirinkimai, keičiantis situacijai. Pavyzdžiui, moteris nori gimdyti be medikamentinio nuskausminimo. Tokiu atveju reikėtų apsvarstyti, kokiai situacijai esant, ji sutiktų su medikamentiniu nuskausminimu, bei ar jai svarbu, kokie medikamentai būtų naudojami. Taigi ruošiant gimdymo planą, galvojama ne tik apie planą A, bet svarstomas ir planas B, o gal net ir C ir D.
Gimdymo plano sudarymas skatina daugiau pasidomėti apie gimdymo fiziologiją, tvarką ligoninėje bei įsigilinti į save ir savo pasirinkimus. Tai padeda atverti nežinios šydą ir suteikti ramybės, nes nežinia dažnai yra tai, kas kelia nerimą nėštumo metu.
Taip pat viena iš gimdymo plano paskirčių yra palengvinti bendravimą su personalu. Įsivaizduok: Tu sau ramiai sąrėmiauji, kol gydytojai tuo tarpu perskaito Tavo gimdymo planą ir sužino, kaip galėtų geriausiai Tau padėti. Šis situacija būtų ideali, tačiau pasitaiko medikų, kurie gimdymo planą vertina nepalankiai.
Taigi kaip pateikti gimdymo planą medikams, kad jį priimtų kuo pozityviau?
Gimdymo planas - kaip jį pateikti medikams?
Vis daugiau gydytojų Lietuvoje į gimdymo planus pradeda žiūrėti palankiai. Juk gimdymo plane galima įžvelgti kaip geriausiai suteikti pagalbą ir palaikymą gimdyvei.
Na o ką gi Tu gali padaryti su gimdymo planu per gimdymą:
1. Nerodyti – tai normalus pasirinkimas, ypač jei labai jaudiniesi dėl to, kad gydytojai gali negatyviai reaguoti į Tavo gimdymo planą. Vien gimdymo plano sudarymas Tau padės susigaudyti savo pasirinkimuose, o juos iškomunikuoti gydytojams galėsi žodžiu.
2. Rodyti – labiau tikėtina, kad gydytojai reaguos bent jau pagarbiai. Na, o jei gydytojas reaguos nepalankiai į patį faktą, kad pasiruošei gimdymo planą, net nebandžius jo skaityti, tokiu atveju žinok, kad tai nieko nesako apie Tave - tai yra to žmogaus būdas.
Pabandysiu išrutulioti mintis, kaip pateikti gimdymo planą gydytojams, kad jis būtų kuo palankiau priimtas.
Įsivaizduok, kad į rankas gauni sutartį... Tokią rimtą, šaltą, svarbią. Kūnas kažkiek įsitempia, nes juk čia kažkas svarbaus ir, gali būti, kad grėsminga...
O dabar įsivaizduok, kad gauni ranka rašytą draugės laišką. Tavo krūtinėje pasklinda šiluma, švelnumas, veidą papuošia šypsena...
Taip ir su gimdymo planu - vien tai, kokį dokumento formatą pasirinksi, gali sukelti skirtingą emociją skaitytojui (šiuo atveju medikui).
Pasidalinsiu vienos moters, turėjusios gimdymo planą, istorija. Ji paruošė ne įprastą gimdymo planą, bet parašė laišką jos gimdymą prižiūrėjusiam personalui. Savo ranka pirmuosius sakinius užrašė kaip kreipimąsi į personalą, nurodydama su kokiu jausmu ji keliauja į gimdymą, ką šis įvykis jai reiškia ir kaip ji nori bendradarbiauti. Vėliau ji nurodė punktus, kurie jai buvo svarbūs, ką ji norėjo, kad gydytojai gerbtų. Šį laišką ji papuošė piešiniu. Rezultate gydytojai, padėję jai gimdymo metu, kalbėjo, kad tokį gimdymo planą matė pirmą kartą, jie jautėsi labai pagerbti gavę asmenišką šiltą laišką su moters pageidavimais. Ir, žinoma, gavę tiek daug šilumos iš gimdyvės, gimdymo metu taip pat stengėsi ja rūpintis kuo šilčiau.
Skirtingas gali būti ne tik gimdymo plano formatas, bet ir ilgis: nuo aprašytų visų detalių iki vieno sakinio ant lapo „Nieko nesiūlykit, kol pati nepaprašysiu“. Rekomenduoju tarp visų savo gimdymo plane nurodomų pasirinkimų ir pageidavimų išsigryninti keletą pačių svarbiausių punktų ir juos matomai išryškinti.
Gimdymo planas neturėtų būti sutartis, bet ir neprivalai jo rašyti ranka ir dailinti piešiniais. Atrask savo aukso viduriuką, kaip nori jį pateikti.
Kokius dalykus svarbu aptarti gimdymo plane?
Gimdymo planas - punktai
Kokie punktai turėtų sudaryti gimdymo planą? Vieno teisingo atsakymo nėra, tad šablono, kurį būtų galima atsispausdinti neskaičius, nepateiksiu... Gimdymo plane surašyk tuos dalykus, kurie yra tau svarbūs. Žemiau pateikiu sąrašą dalykų, kuriuos gali apsvarstyti, kaip tu norėtum, kad būtų daroma per gimdymą tiek sklandaus gimdymo atveju, tiek ir esant komplikacijoms. Į savo gimdymo planą įtrauk tuos, kuriuos nori. Visus juos apsvarstyk, kas Tau svarbu kiekvienu atveju, o ko galbūt norėsi atsisakyti.
Iki ligoninės:
- Kur gimdau
- Kada išvažiuoju į ligoninę
- Kontaktai matomoje vietoje (pvz. priimamasis, prižiūrintis ginekologas, dula, žindymo konsultantė ir kt.)
- Priemonės sąrėmiams palengvinti (kamuolys, jogos kilimėlis, čiužinys, aromaterapija, afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“, muzika ir pan.)
- Drabužiai ir kt. priemonės buvimui ligoninėje
Gimdymo procesas:
- Valgymas, gėrimas
- Aplinka (muzika, žvakės, aromaterapija, paveikslėliai ir kitos priemonės jaukumui, ramybei, saugumo jausmui sukurti)
- Kateteris (kateterio įvedimas yra standartinė procedūra atvykus į gimdyklą)
- Antibiotikai (antibiotikai rekomenduojami nustačius B grupės streptokoką nėštumo metu)
- Kūno padėtis sąrėmių ir stangų metu (Tavo pageidavimai dėl galimybės judėti įvairiose situacijose)
- Vidinės apžiūros (gimdos kaklelio patikros)
- Gimdymo sužadinimas ir skatinimas (Tavo pasirinkimai esant poreikiui sužadinti gimdymą jam neprasidėjus savaime bei esant situacijoms, kai siūlomas gimdymo skatinimas gimdymo eigoje)
- Nuskausminimas (Tavo pasirinkimai dėl natūralių bei medikamentinių nuskausminimo būdų)
- Epiziotomija (Tavo pasirinkimas dėl savaiminio plyšimo bei tarpvietės kirpimo)
- Virkštelės nukirpimas (Tavo pasirinkimas kada kirpti virkštelę bei kas tai atliks)
- Placentinis laikotarpis (Tavo pasirinkimas dėlaktyvaus ar natūralaus placentinio laikotarpio)
- Cezario pjūvio operacija (Tavo pasirinkimai, jei gimdymas baigtųsi CPO)
Po gimdymo:
- Žindymas
- Tarpvietės siuvimas
- Vaikelio atskyrimas
- Intervencijos vaikeliui
- Kada važiuosi namo
Gimdymo plano sudarymas yra nemenkas darbas. Dažnai, norint jį parašyti, reikia ieškoti daug informacijos. Jei nori sutaupyti laiko, gali kreiptis į mane individualiai konsultacijai, kurioje padėsiu Tau sudaryti gimdymo planą gilinantis į Tavo lūkesčius ir poreikius.
Gimdymo planas - pirmiausia yra svarbus Tau. Jis reikalingas, kad apsvarstytum kas Tavęs laukia gimdyme ir kad turėtum galimybę apsvarstyti įvairias situacijas, kol esi rami. Nuvykus į ligoninę, viskas tikriausiai jau bus labai intensyvu, sąrėmiai ristis vienas per kitą ir gilintis tam, kad priimtum informuotus sprendimus bei duotum apgalvotus sutikimus medikams atlikti procedūras, gali būti per sudėtinga. Pasiruošk tam jau šiandien ir registruokis individualiai konsultacijai jau dabar užpildydama užklausos formą.
Daugiau apie mano paslaugas gali rasti šiame puslapyje.
Švelnaus Tau gimdymo!