Žindymas pirmosiomis dienomis
Savo žiniomis ir patarimais dalinasi žindymo konsultantė CLC, dula Monika Jovaišienė.
Žindymo pagalba pirmosiomis dienomis po gimdymo:
Gimus vaikeliui, ligoninėje dažniausiai užtrunkama apie tris dienas. Rutininės vaikelio ir mamos patikros, skiepai, trumpas instruktažas kaip žindyti ir vaikelį prižiūrėti. Dažniausiai pasitaikančios žindymo situacijos – pakankamo mamos pieno kiekio klausimas, sekliai krūtį apžiojantis mažylis, kūdikėlis – miegalius arba kūdikėlis – sirena. Pirmosiomis dienomis žindymo klausimais pagalbos galima sulaukti iš ligoninės personalo – kai kurios akušerės specializuojasi žindymo temoje, kai kurie stacionarai turi sertifikuotas žindymo konsultantes.
Kol esate ligoninėje – būtinai naudokitės proga sužinoti apie žindymą kuo daugiau ir kvieskite akušeres į pagalbą, nes daugumą situacijų tikrai lengviau suvaldyti pirmosiomis dienomis. Jei situacija sudėtinga, nesitaiso arba gaunate prieštaringus patarimus – kreipkitės į sertifikuotas žindymo konsultantes (IBCLC, CLC). Kartais pakanka pokalbio telefonu, kad būtų suteikta pakankamai informacijos, ką daryti toliau.
Žindymo pagalba grįžus namo:
Dažniausia problema grįžus namo – pieno priplūdimas ir skaudantys speneliai. Kodėl? Ogi priešpienis per pirmąsias 100 valandų po gimdymo ima virsti brandžiu pienu. Spalva iš gelsvos, auksinės virsta balta, kartais net melsvo atspalvio. Pieno kiekis gausėja, krūtys simetriškai pilnėja, kitą kart net per kelis dydžius išsipučia, dažnu atveju ima kaisti, kietėti, gali atsirasti tempimo jausmas ar net skausmas. Ir tas nutinka dažniausiai būtent 3-4 parą, t.y. kaip tik grįžus namo.
Pirmoji savipagalba – vėsinimas. Vėsus kompresas ant krūties nedengiant rudojo laukelio. Tai gali būti tiek šaldytų žirnelių maišelis, tiek sudrėkintas ir šaldytuve atvėsintas mažutis rankšluostėlis, tiek kopūsto lapas ant krūties nedengiant spenelio ir rudojo laukelio (vienas tyrimas, tyrinėjęs ar geriau veikia specialūs geliniai šaldantys kompresai ar tiesiog kopūsto lapas nustatė, jog efektas identiškas, o kopūstas buvo vertinamas kaip komfortiškesnis ir lengviau prieinamas sprendimas). Vėsinti tol, kol malonu, tada pusvalandžio pertrauka. Ir kartoti nors ir 24/7.
Žindyti pagal savo ir vaikelio poreikį. Taip taip, svarbu atsižvelgti į abiejų – tiek vaiko poreikį žįsti, tiek į mamos poreikį vaiką pažindyti. Jei vaikutis sunkiai žinda, negali giliai apžioti spenelio – tam, kad vaikeliui būtų lengviau, krūtis galima suminkštinti atsigulus ant nugaros ir švelniai glostant nuo spenelio link krūties pagrindo, barbenant pirštų galiukais.
Šiek tiek pieno galima nusitraukti. Tik tiek, kad vos atslūgtų tempimo jausmas. Traukiant daug - kyla rizika krūtis užstimuliuoti dar intensyvesnei pieno gamybai. Kartais tam atleidimo refleksui pastiprinti gerai suveikia šilto dušo srovės masažas. Pienas tada tiesiog nubėga ir be traukimo.
Spenelių žaizdos gydomos labai panašiai, kaip nudegimų. Jas svarbu laikyt švariai, intensyviai drėkinti (kad nesusidarytų sausi šašai) ir labai atidžiai stebėt, ar tai dėl krūties padavimo technikos, krūties anatominių ypatybių ar dėl vaikiuko burnytės motorikos ir fiziologijos. Gal mažiausiai guodžia, kad žindyt, net ir su skaudamais speneliais vis tiek reikėtų, kad krūtys būtų pakankamai reguliariai ištuštinamos ir nesutriktų pieno gamybos procesas.
Kūdikio sutiktuvės ( baby shower )
Veiklos ir žaidimai kūdikio sutiktuvėms ( baby shower )
Kūdikio sutiktuvės ( baby shower ) – kas tai?
Kūdikio sutiktuvės ( baby shower ) – tai žiaugsminga šventė laukiant ne už ilgo užgimsiančio mažylio. Tai proga, kai draugės ir kitos artimos moterys dalinasi džiaugsmu ir meile su nėščiąja.
Kūdikio sutiktuves ( baby shower ) besilaukiančiajai dažniausiai organizuoja draugės, o ne ji pati. Tai padeda jai jaustis mylima, svarbia, turinčia palaikančių moterų būrį, kuris jai padės, susidūrus su iššūkiais, kurie aplanko kiekvieną naujai „gimusią“ mamą.
Kūdikio sutiktuvės yra šventė, skirta pabūti vaikelio laukimo temoje, pasidalinti savo patirtimi, mintimis, išgirsti linkėjimus bei, žinoma, kurti neišdildomus prisiminimus. Kūdikio sutiktuvės tampa įsimintinomis dėl įvairių veiklų, kurios įtraukia visus svečius. Tai gali būti, pavyzdžiui, kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvės gali dekoruoti kūdikio rūbelius, piešti ant drobės ar kitais kūrybiniais būdais perteikti švelnias meilės žinutes ir/arba įvairūs žaidimai, varžybos, skirti spėlioti, koks bus vaikelis. Šios veiklos padeda sukurti jaukią, malonią ir tuo pačiu smagią atmosferą.
Ką galima veikti per kūdikio sutiktuves ( baby shower )?
Kūdikio sutiktuves praleiskite atliekant nėščiajai malonias veiklas. Tai gali būti, pavyzdžiui, pasilepinimas masažais SPA, maisto gaminimo ar degustacijos sesija, dubens dugno stiprinimo užsiėmimas, pasilepinimas grožio procedūromis namuose ir daug kitų veiklų. Vis dėl to labai rekomenduoju įtraukti veiklų, skirtų pažymėti būtent nėštumo, gimdymo, mamystės temoms. Žemiau pateikiu pavyzdžius, ką galima nuveikti per vaikelio sutiktuves ( baby shower ), kad tai taptų jaukia ir įsimintina švente:
Kūrybinės dirbtuvės – dekoruokite kūdikio atsiminimų skrynutę, išsiuvinėkite merliukus ar pan. Vaikeliui gimus ir panaudojus šiuos daiktus, mama prisimins savo artimas moteris, jų palaikymą ir tai jai suteiks džiaugsmo.
Žinutės kūdikiui – paruoškite atvirutę ar užrašų knygą ir surašykite trumpas žinutes, linkėjimus ir patarimus būsimam kūdikiui.
Meilės kortelės – sukurkite unikalias korteles, kurios bus skirtos mamai. Surašykite į jas palinkėjimus, įkvepiančius žodžius ar afirmacijas (pozityvias mintis) su intencija, kad šias korteles būsimoji mama skaitys, kai užklups sunkesnės dienos gimus vaikeliui, ir šiose kortelėse ji ras stiprybės ir palaikymo.
Žaidimai ir varžybos – žaiskite žaidimus, kurie susiję su nėštumu, gimdymu ir vaikyste. Tai gali būti klausimų/atsakymų, mįslių, įdomių faktų ir kitų įdomybių kupinos veiklos. Čia riboja tik fantazija. Žaidimų pavyzdžiais dalinuosi toliau šiame tekste.
Švelnūs masažai – palepinkite būsimą mamą atsipalaiduojančiu, švelniu masažu. Nebūtina būti profesionaliai masažistei, kad pavyktų. Apnuoginkite tiek kūno, kiek komfortabilu besilaukiančiajai: tik rankas, o gal ir kojas, nugarą, pilvą? Ištepkite aliejais ir visos švelniai lėtai glostykite odą, trinkite ją sukamaisiais judesiais. Jei besilaukiančioji sutinka, glostykite ir veidą bei galvos odą. Ar patinka – pamatysite iš šypsenos veide 😊 Šis masažas labai intuityvus. Jei jaučiate, kad norisi keisti judesį, vadinasi laikas jį keisti. Svarbu atsipalaiduoti pačioms „masažuotojoms“ – taip atsipalaidavimą perduosite nėščiajai.
Patarimų „kubilas“ – paruoškite lapelius ar specialias korteles ir surašykite savo patarimus būsimai mamai.
Dovanos dalyvėms – paruoškite simbolines dovanėles dalyvėms. Šias dovanas jos gaus tik atlikus sugalvotą užduotį.
Vaikelio dainelės ar eilėraščio kūrimas – kvieskite dalyves prisidėti prie vaikelio dainelės ar eilėraščio kūrimo. Tai gali būti švelnus ir jausmingas akcentas šventėje.
Ritualas – paruoškite veiklų, turinčių simbolinę prasmę. Galima vienai iš veiklų skirti simbolinę prasmė, bet galima ir visą šventę suorganizuoti iš simbolinę reikšmė turinčių veiklų. Pavyzdžiui, veiklos gali simbolizuoti būsimos mamos gyvenimą ir virsmą mama. Kokios konkrečiai tai būtų veiklos, rekomenduoju sugalvoti pagal save, pagal nėščiąją, jos pomėgius, pasaulėžiūrą ir ypatybes. Pateikiu tokių veiklų pavyzdžius. Žaidimas su dalyvių kūdikystės nuotraukomis galėtų simbolizuoti nėščiosios kūdikystę. Smagus, juoką keliantis žaidimas, pavyzdžiui, mėtant ir gaudant kamuoliuką viena ranka pagal tam tikras taisykles, simbolizuotų jos vaikystę. Piešimas ar rašymas raudona spalva – simbolizuotų brendimą. Moterų ratas traukiant afirmacijų arba dėkingumo korteles bei pokalbis apie jose perskaitytas mintis – simbolizuotų buvimą suaugusia moterimi. Afirmacijų kortelių „Švelnus gimdymas“ traukimas atsitiktiniu būdu, pokalbis apie perskaitytą mintį, savo patirties ar svajonių pasidalinimas – simbolizuotų nėštumą. Tuo pačiu Afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“ bus labai tinkanti dovana nėščiajai, nes šios kortelės padės jai ruoštis gimdymui emociškai. Na, o jei nėščioji mėgsta ritualus, gilias praktikas, rekomenduoju jai suorganizuoti prausynas. Tai ritualas, skirtas pažymėti nėštumo etapą ir tapimą mama. Šis ritualas yra skirtas būtent mamai, tuo tarpu kūdikio sutiktuvės ( baby shower ) yra labiau koncentruotos į vaikelį. Prausynos taip pat turi daug simbolikos. Kiekvienas veiksmas turi savo prasmę ir yra skirtas padėti būsimai mamai jos virsme.
Darbų pasižadėjimas – naujagimio auginimas yra daug iššūkių atnešantis etapas. Pirmą kartą tampant mama, viskas yra nauja. Net jei vaikas yra ramus, daug miega, vis dėlto mamai tai yra streso turintis laikotarpis, nes viskas nauja ir neįprasta. Kuo daugiau meilės ir rūpesčio ji gaus sau, tuo geriau galės atliepti vaikelio poreikius. Net jei vaikelis nebe pirmas, ir viskas galbūt ir aišku, tačiau šiuo atveju atsiranda daug iššūkių, nes namuose yra ir kitas(-ų) vaikas(-ų),kuriam reikia daug dėmesio. Todėl labai rekomenduoju draugėms ir kitoms artimoms moterims pasižadėti kokius darbus atliksite mamai, kai ji susilauks vaikelio („ateisiu išplauti indų, o tu galėsi nesikelti iš lovos“, „Aš atnešiu karšto maisto“, „Aš atėjusi į svečius pati atsinešiu vaišes, o išeidama dar ir grindis išplausiu/išsiurbsiu“, „Pasikviesiu vyresnįjį vaiką į svečius, kad galėtum kurti ryšį su mažuoju“ ir pan.).
Dulos vedamas užsiėmimas – prausynas ar pokalbį/diskusiją gimdymo tema gali moderuoti dula (moteris, suprantanti gimdymo procesus, dažniausiai patyrusi savo gimdymų, turinti patirties padedant kitoms gimdyvėms bei jų partneriams išbūti gimdymo procesą, teikdama emocinę bei fizinę pagalbą). Šio užsiėmimo metu pokalbis vyktų apie gimdymo pozityviąją pusę, kaip pasiekti, kad tai būtų įgalinanti patirtis. Taip pat dula galėtų pravesti ritualinę dalį.
Pozityvus pokalbis apie artėjantį gimdymą naudojant afirmacijų korteles "Švelnus gimdymas" – tai būtent nėščiajai skirtos kortelės su pozityviomis mintimis apie gimdymą. Kiekviena dalyvė traukite po kortelę iš afirmacijų rinkinio kaladės. Tekstas jose – bus maloniai ir įkvepiančiai nuteikiantis palinkėjimas nėščiajai. Taip pat galite pasidalinti mintimis apie perskaitytą afirmaciją. Jau gimdžiusios moterys tegu pasidalina iš savo patirties (iš pozityviosios pusės, o jei patirtis buvo sunki, ji gali papasakoti, ką dabar darytų kitaip), o gimdymo nepatyrusios moterys – tegu dalinasi teorinėmis žiniomis arba gražia vizija apie gimdymą pagal ištraukos kortelės tematiką. Pats afirmacijų kortelių "Švelnus gimdymas rinkinys" taps puikia dovana nėščiajai, padėsiančia gimdymo laukti pozityviau nusiteikus. Afirmacija – tai pozityvi mintis, skirta perprogramuoti ar sustiprinti mąstymą pozityvia kryptimi.
Įsigyti afirmacijų korteles "Švelnus gimdymasTerapinis baby shower užsiėmimas - jei norisi baby shower šventę praleisti prasmingai, nerti į gylį ir išsinešti daugiau pozityvaus žinojimo apie gimdymą, išbandyk terapinį užsiėmimą. Tai moderuojamas užsiėmimas, tarsi moterų ratas, kurio metu dalyvės dalinsis savo mintimis, jausmais ir įžvalgomis apie gimdymą. Pasidalinimams užgimti moteryse padės naudojamos metaforinės asociatyvinės kortelės bei afirmacijų kortelės "Švelnus gimdymas". Daugiau apie šį mano vedamą susitikimą gali sužinoti čia.
Daugiau apie terapinį baby shower užsiėmimą
Tikiu, kad jau ryškėja vizija, kaip galėtų atrodyti Tavo organizuojamos kūdikio sutiktuvės (baby shower) 😊 Pasitelk kūrybiškumą, veiklas rinkis galvodama apie nėščiąją ir šventė bus nuostabi!
Skaityk toliau ir rasi mano pasiūlymus kūdikio sutiktuvių žaidimams.
Baby shower žaidimai
Kaip ir žadėjau pateikiu sąrašą žaidimų, kurie suteiks kūdikio sutiktuvėms smagumo ir lengvumo:
Klausimynas - paruošti kiekvienai dalyvei po klausimyną, kuriame dalyvės surašytų savo nuomonę ties išvardintais punktais. Šį žaidimą galima papildyti nėščiosios įsipareigojimu padovanoti šokoladą tai dalyvei, kuri atsakys daugiausiai klausimų teisingai. Vaikeliui gimus bus smagu prisiminti šią šventę ir apdovanoti draugę. Kokie klausimai galėtų būti klausimyne? Pavyzdžiui:
Kokios spalvos bus vaiko akys?
Į kurį iš tėvų jis bus panašus?
Kokia bus gimimo data?
Kelintą valandą gims?
Kokia vaikelio lytis (jei ši informacija dar nežinoma)?
Kokio ūgio ir svorio gims?
Kokios spalvos plaukučiais gims?
Kiek laiko truks gimdymas?
Ir pan.
Siūlas - kiekviena dalyvė atkerpa tokio ilgio mezgimo siūlą, kokia jos įsivaizdavimu yra nėščiosios pilvo apimtis. Vėliau visos tikrina, kuri atkirpo tiksliausią kiekį.
Vaikystės nuotraukos – dalyvės atsineša savo vaikystės nuotraukas ir jas sumaišo į krūvelę. Reikia atspėti kuri nuotrauka kurios dalyvės
Vardo siūlymas – jei nėščioji dar nėra nusprendusi vaikelio vardo, padėkite jai sugalvoti. Ant kortelių surašykite siūlomus vaikelio vardus, taip pat užrašykite ir savo vardus.
Viktorina – pasiruoškite įdomių faktų apie nėštumą, gimdymą bei vaikus, ir surenkite viktoriną
Vaikiškų daiktų identifikavimas – paruoškite vaikiškus daiktus (žaislus, drabužėlius, buteliukus, čiulptukus ir pan.), užriškite akis besilaukiančiajai ir duokite jai po daiktą, kad atspėtų apčiuopos būdu.
Juokinga pasaka – dar iki šventės pasirinkite trumpą vaikišką pasaką, kai kuriuos žodžius išbraukite. Vaikelio sutiktuvių metu, kitoms dalyvėms nežinant apie ką šis žaidimas, paprašykite, kad įvardintų trūkstamus žodžius susijusius su vaikiška tematika, nurodant tik „pasakykite daiktavardį“, „pasakykite būdvardį“ ir pan. Į pasaką įrašius nesusijusius žodžius, ji tampa juokinga.
Laisva interpretacija – pamodifikuokite įprastinius žaidimus, tokius kaip Bingo, dėlionės, Memo, kryžiažodžiai ir kt., pritaikydami jas kūdikystės temai.
Kaip pasirinkti iš visų veiklų? Užtenka atsakyti į klausimą „O kas labiausiai patiktų nėščiajai, kuriai organizuojamos kūdikio sutiktuvės?“. Veiklų gali būti daug ir įvairių, svarbu parinkti pagal nėščiosios pomėgius, pasaulėžiūrą. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad šis laikotarpis – trečiasis nėštumo trimestras – jai tikriausiai jau yra sunkus fiziškai. Tad veiklų kartais geriau kad būtų mažiau, arba ne tokios aktyvios. Juk svarbiausia – skirti besilaukiančiajai dėmesio, kuo daugiau meilės bei parodyti palaikymą šiuo jai ypatingu laikotarpiu.
Jaukios dovanos padės kūdikio sutiktuvėms tapti dar įsimintinesnėmis. Dovanų idėjomis nėščiajai dalinuosi šiame įraše, o idėjas, ką padovanoti vaikeliui - rasi čia.
Linkiu gražios ir įsimintinos šventės!
Komentare pasidalink komentare, kuri iš išvardintų veiklų atrodo įdomiausia Tau 😊
Gimdymo baimė
Artėjants gimdymas didelei daliai moterų kelia nerimą ar net gi baimę. Tai yra normalu, nes tai, kas nepatirta, baugina, yapč jei baigtis gali būti visokia, ir nebūtinai tik graži. Tyrimai rodo, kad nusiteikimas turi didelę įtaką gimdymui (Helen M. Haines et al, 2012). Baimė net gi gali sustiprinti jaučiamą skausmą. Taigi ir priešingai - jau vien buvimas ramia ir pasitikinčia savo jėgomis gimdymo metu gali sumažinti nemalonius pojūčius, juntamus sąrėmių metu.
Kaip sumažinti gimdymo baimę?
Štai ką gali padaryti, kad padėtum sau sumažinti ar visai išsklaidyti gimdymo baimę:
Įgauk trūkstamų žinių apie gimdymo procesą, gimdymo stadijas, savijautą per jas, natūralius savipagalbos būdus, gimdymo eigą ir priežiūrą ligoninėje, medikamentinius pagalbos būdus (jų privalumus ir trūkumus).
Susidaryk gimdymo planą, viziją, kuri padės įsivardinti sau bei iškomunikuoti kitiems, kas Tau gimdyme svarbiausia, kaip norėtum, kad viskas vyktų esant sklandžiai gimdymo veiklai, bei specifinius norus (jei tokių yra) gimdymui pakrypus kitokia linkme. Kaip susidaryti gimdymo planą gali sužinoti čia.
Ieškok pagalbos – apsupk save palaikančiais žmonėmis tiek nėštumo, tiek ir gimdymo metu. Kas Tau yra šie žmonės? Šeimos nariai, draugė, ginekologė, dula?
Išmok ir praktikuok atsipalaidavimo technikas, tokias kaip kvėpavimo pratimai, afirmacijos, vizualizacija, meditacija, hipnogimdymo matodas. Afirmacijų ir pratimų, padėsiančių dirbti su gimdymo baime, rasi afirmacijų kortelių rinkinyje "Švelnus gimdymas".
Apsvarstyk profesionalios pagalbos poreikį – kartais gimdymo baimė yra tokia gili, kad gali prireikti terapinės specialistų pagalbos. Jei jauti, kad baimė gimdymui yra tokia didelė, kad ji net daro įtaką tavo kasdienai, rekomenduoju nedvejoti ir ieškoti profesionalios pagalbos.
Rūpinkis savimi – meilė sau, savo poreikių tenkinimas, streso valdymas padės Tau išlaikyti sveiką nėštumą: reguliariai mankštinkis, sveikai maitinkis ir skirk pakankamai laiko miegui.
Svarbu atsiminti, kad kiekvienas gimdymas yra unikalus, ir tai yra normalu nerimauti ar bijoti. Su tinkamu pasiruošimu, kitų žmonių pagalba ir nusiteikimu Tu gali jaustis labiau savimi pasitikinti ir turinti daugiau kontrolės per gimdymo procesą. Kaip ir su viskuo – įvairius metodus, kad jie padėtų, reikia ne tik perskaityti, bet ir atlikti. Taigi šie patarimai veiks tik tuo atveju, jei juos įgyvendinsi.
Nugalėk baimę ir sustiprink pozityvų nusiteikimą gimdymui
Didžioji baimės mažinimo ir pasiruošimo gimdymui dalis yra darbas su savo mintimis ir jausmais. Taigi pasidalinsiu dar keliais savipagalbos būdais, kurie padės sumažinti gimdymo baimę bei sustiprinti pozityvų nusiteikimą:
Vizualizacija: užsimerk ir įsivaizduok save patiriančią švelnų gimdymą, kuriame jautiesi ramiai, taikiai, pasitikinčiai. Vizualizaciją sustiprink jausmu. Pasinerk į tą jausmą, kokį jaustum, kai gimdymas klostosi sklandžiai, kai Tau yra ramu.
Afirmacijos: užrašyk pozityvius, palaikančius teiginius apie save ir savo sėkmingą gimdymą (pavyzdžiui „ Aš išlieku rami vykstant sąrėmiams“, „Aš esu stipri“, „Aš išlieku rami“). Jei pačiai sunku sugalvoti afirmacijas, gali pasitelkti teiginius iš afirmacijų kortelių rinkinio „Švelnus gimdymas“. Kartok afirmacijas reguliariai. Sustiprink kartojamus teiginius įtraukdama vizualizaciją ir jausmus.
Sąmoningas raumenų atpalaidavimas: įtempk ir tada atpalaiduok įvairias raumenų grupes savo kūne, paeiliui keliaujant nuo kulnų iki viršugalvio. Tai padės atpalaiduoti kūne esančią įtampą. Ypatingą dėmesį skirk dubens dugno raumenų atpalaidavimui. Šį pratimą įgudus nėštumo metu, bus lengviau per gimdymą, kai sąmoningai bandysi atpalaiduoti dubens raumenis. Tai padės lengviau vertis gimdos kakleliui.
Joga ir dėmesingumo praktikos: šios praktikos padeda mažinti stresą ir nerimą. Atrask jogos užsiėmimus, kuriuose galėsi praktikuoti judesio, kvėpavimo bei dėmesingumo pratimus ir meditaciją.
Pozityvios gimdymo istorijos: stenkis skaityti ir klausyti daugiau pozityvių gimdymo istorijų bei atsiriboti nuo negatyvių istorijų bent nėštumo metu. Iš sužinotų gimdymo istorijų (net jei jos ir bus nemalonios) stenkis išsinešti ne tik kitos moters pojūtį (negatyvų ar pozityvų), bet ir konkrečius faktus, kurie padės Tau įgauti daugiau žinojimo ir išminties: kas konkrečiai jai padėjo, kokia buvo aplinka, ką ji darė, kad būtų geriau, o gal kažką suklydo ir Tu žinosi, ką rinktumeisi daryti kitaip.
Čia pateikiau kelis paprastus būdus, kaip gali padėti pati sau. Ieškok ir kitų būdų, išbandyk juos. Kiekvienai moteriai tinka skirtingi būdai – atrask tai, kas geriausiai veikia būtent Tau. Susitelk į save, savo poreikius, viziją, lūkesčius, į tai, kas labiausiai tinka Tau. Nesilygink su kitomis moterimis, nes kiekviena mes turime skirtingą požiūrį, tačiau naudinga mokintis iš kitų, nes tai gali padėti atrasti savo kelią.
Jei jauti, kad sunku pačiai išsigryninti savo kelią, jei nori palaikymo savo pasirinkimuose, o gal ir pagalbos išbūnant gimdymo procesą, galiu Tau padėti. Susisiekti gali el.paštu [email protected] arba užpildydamą susisiekimo formą.
Švelnaus Tau gimdymo!Gimdymo planas
Gimdymo planas - ar jis reikalingas?
Kartą kalbėjau su moterimi, kuri dalinosi, kad ankstesniame gimdyme gimdymo plano turėjimas jai net pakenkė. Planą ji susidėliojo, bet realiai gimdyme viskas vyko kitaip, ir ji liko nusivylusi... Kodėl taip atsitiko?
Iš pradžių susitarkime, kas yra ir kas nėra „gimdymo planas“. Pirmiausia ir svarbiausia - gimdymo planas nėra įvykių ir veiksmų seka, kuri turi vykti būtent taip ir ne kitaip. O jeigu kas nors vyks ne taip – tai pralaimėjimas. Ne.
Gimdymo planas turėtų parodyti Tavo gimdymo viziją, pageidavimus ir pasirinkimus. Taip pat svarbu apmąstyti, kaip keistųsi šie pasirinkimai, keičiantis situacijai. Pavyzdžiui, moteris nori gimdyti be medikamentinio nuskausminimo. Tokiu atveju reikėtų apsvarstyti, kokiai situacijai esant, ji sutiktų su medikamentiniu nuskausminimu, bei ar jai svarbu, kokie medikamentai būtų naudojami. Taigi ruošiant gimdymo planą, galvojama ne tik apie planą A, bet svarstomas ir planas B, o gal net ir C ir D.
Gimdymo plano sudarymas skatina daugiau pasidomėti apie gimdymo fiziologiją, tvarką ligoninėje bei įsigilinti į save ir savo pasirinkimus. Tai padeda atverti nežinios šydą ir suteikti ramybės, nes nežinia dažnai yra tai, kas kelia nerimą nėštumo metu.
Taip pat viena iš gimdymo plano paskirčių yra palengvinti bendravimą su personalu. Įsivaizduok: Tu sau ramiai sąrėmiauji, kol gydytojai tuo tarpu perskaito Tavo gimdymo planą ir sužino, kaip galėtų geriausiai Tau padėti. Šis situacija būtų ideali, tačiau pasitaiko medikų, kurie gimdymo planą vertina nepalankiai.
Taigi kaip pateikti gimdymo planą medikams, kad jį priimtų kuo pozityviau?
Gimdymo planas - kaip jį pateikti medikams?
Vis daugiau gydytojų Lietuvoje į gimdymo planus pradeda žiūrėti palankiai. Juk gimdymo plane galima įžvelgti kaip geriausiai suteikti pagalbą ir palaikymą gimdyvei.
Na o ką gi Tu gali padaryti su gimdymo planu per gimdymą:
1. Nerodyti – tai normalus pasirinkimas, ypač jei labai jaudiniesi dėl to, kad gydytojai gali negatyviai reaguoti į Tavo gimdymo planą. Vien gimdymo plano sudarymas Tau padės susigaudyti savo pasirinkimuose, o juos iškomunikuoti gydytojams galėsi žodžiu.
2. Rodyti – labiau tikėtina, kad gydytojai reaguos bent jau pagarbiai. Na, o jei gydytojas reaguos nepalankiai į patį faktą, kad pasiruošei gimdymo planą, net nebandžius jo skaityti, tokiu atveju žinok, kad tai nieko nesako apie Tave - tai yra to žmogaus būdas.
Pabandysiu išrutulioti mintis, kaip pateikti gimdymo planą gydytojams, kad jis būtų kuo palankiau priimtas.
Įsivaizduok, kad į rankas gauni sutartį... Tokią rimtą, šaltą, svarbią. Kūnas kažkiek įsitempia, nes juk čia kažkas svarbaus ir, gali būti, kad grėsminga...
O dabar įsivaizduok, kad gauni ranka rašytą draugės laišką. Tavo krūtinėje pasklinda šiluma, švelnumas, veidą papuošia šypsena...
Taip ir su gimdymo planu - vien tai, kokį dokumento formatą pasirinksi, gali sukelti skirtingą emociją skaitytojui (šiuo atveju medikui).
Pasidalinsiu vienos moters, turėjusios gimdymo planą, istorija. Ji paruošė ne įprastą gimdymo planą, bet parašė laišką jos gimdymą prižiūrėjusiam personalui. Savo ranka pirmuosius sakinius užrašė kaip kreipimąsi į personalą, nurodydama su kokiu jausmu ji keliauja į gimdymą, ką šis įvykis jai reiškia ir kaip ji nori bendradarbiauti. Vėliau ji nurodė punktus, kurie jai buvo svarbūs, ką ji norėjo, kad gydytojai gerbtų. Šį laišką ji papuošė piešiniu. Rezultate gydytojai, padėję jai gimdymo metu, kalbėjo, kad tokį gimdymo planą matė pirmą kartą, jie jautėsi labai pagerbti gavę asmenišką šiltą laišką su moters pageidavimais. Ir, žinoma, gavę tiek daug šilumos iš gimdyvės, gimdymo metu taip pat stengėsi ja rūpintis kuo šilčiau.
Skirtingas gali būti ne tik gimdymo plano formatas, bet ir ilgis: nuo aprašytų visų detalių iki vieno sakinio ant lapo „Nieko nesiūlykit, kol pati nepaprašysiu“. Rekomenduoju tarp visų savo gimdymo plane nurodomų pasirinkimų ir pageidavimų išsigryninti keletą pačių svarbiausių punktų ir juos matomai išryškinti.
Gimdymo planas neturėtų būti sutartis, bet ir neprivalai jo rašyti ranka ir dailinti piešiniais. Atrask savo aukso viduriuką, kaip nori jį pateikti.
Kokius dalykus svarbu aptarti gimdymo plane?
Gimdymo planas - punktai
Kokie punktai turėtų sudaryti gimdymo planą? Vieno teisingo atsakymo nėra, tad šablono, kurį būtų galima atsispausdinti neskaičius, nepateiksiu... Gimdymo plane surašyk tuos dalykus, kurie yra tau svarbūs. Žemiau pateikiu sąrašą dalykų, kuriuos gali apsvarstyti, kaip tu norėtum, kad būtų daroma per gimdymą tiek sklandaus gimdymo atveju, tiek ir esant komplikacijoms. Į savo gimdymo planą įtrauk tuos, kuriuos nori. Visus juos apsvarstyk, kas Tau svarbu kiekvienu atveju, o ko galbūt norėsi atsisakyti.
Iki ligoninės:
- Kur gimdau
- Kada išvažiuoju į ligoninę
- Kontaktai matomoje vietoje (pvz. priimamasis, prižiūrintis ginekologas, dula, žindymo konsultantė ir kt.)
- Priemonės sąrėmiams palengvinti (kamuolys, jogos kilimėlis, čiužinys, aromaterapija, afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“, muzika ir pan.)
- Drabužiai ir kt. priemonės buvimui ligoninėje
Gimdymo procesas:
- Valgymas, gėrimas
- Aplinka (muzika, žvakės, aromaterapija, paveikslėliai ir kitos priemonės jaukumui, ramybei, saugumo jausmui sukurti)
- Kateteris (kateterio įvedimas yra standartinė procedūra atvykus į gimdyklą)
- Antibiotikai (antibiotikai rekomenduojami nustačius B grupės streptokoką nėštumo metu)
- Kūno padėtis sąrėmių ir stangų metu (Tavo pageidavimai dėl galimybės judėti įvairiose situacijose)
- Vidinės apžiūros (gimdos kaklelio patikros)
- Gimdymo sužadinimas ir skatinimas (Tavo pasirinkimai esant poreikiui sužadinti gimdymą jam neprasidėjus savaime bei esant situacijoms, kai siūlomas gimdymo skatinimas gimdymo eigoje)
- Nuskausminimas (Tavo pasirinkimai dėl natūralių bei medikamentinių nuskausminimo būdų)
- Epiziotomija (Tavo pasirinkimas dėl savaiminio plyšimo bei tarpvietės kirpimo)
- Virkštelės nukirpimas (Tavo pasirinkimas kada kirpti virkštelę bei kas tai atliks)
- Placentinis laikotarpis (Tavo pasirinkimas dėlaktyvaus ar natūralaus placentinio laikotarpio)
- Cezario pjūvio operacija (Tavo pasirinkimai, jei gimdymas baigtųsi CPO)
Po gimdymo:
- Žindymas
- Tarpvietės siuvimas
- Vaikelio atskyrimas
- Intervencijos vaikeliui
- Kada važiuosi namo
Gimdymo plano sudarymas yra nemenkas darbas. Dažnai, norint jį parašyti, reikia ieškoti daug informacijos. Jei nori sutaupyti laiko, gali kreiptis į mane individualiai konsultacijai, kurioje padėsiu Tau sudaryti gimdymo planą gilinantis į Tavo lūkesčius ir poreikius.
Gimdymo planas - pirmiausia yra svarbus Tau. Jis reikalingas, kad apsvarstytum kas Tavęs laukia gimdyme ir kad turėtum galimybę apsvarstyti įvairias situacijas, kol esi rami. Nuvykus į ligoninę, viskas tikriausiai jau bus labai intensyvu, sąrėmiai ristis vienas per kitą ir gilintis tam, kad priimtum informuotus sprendimus bei duotum apgalvotus sutikimus medikams atlikti procedūras, gali būti per sudėtinga. Pasiruošk tam jau šiandien ir registruokis individualiai konsultacijai jau dabar užpildydama užklausos formą.
Daugiau apie mano paslaugas gali rasti šiame puslapyje.
Švelnaus Tau gimdymo!
Pasiruošimas gimdymui su afirmacijų kortelėmis "Švelnus gimdymas"
Afirmacijų korteles „Švelnus gimdymas“ gali naudoti dviem būdais:
Tiesiog malonumui, gerai emocijai,
Pirmą punktą papildant intensyviu pasiruošimu gimdymui.
Afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“ nuteikia pozityviai tiek palaikančiais žodžiais, tiek savo išvaizda. Šis rinkinys yra tai, kas nėštumo metu kaskart paėmus į rankas suteiks šypseną, įkvėps lengvumo ir palaikymo. Tam užtenka tik išsitraukti afirmacijų kortelę, ir joje esantys žodžiai, piešinys nuteiks teigiamai. Vien tai jau yra daug! Daugiau informacijos apie šį rinkinį rasi čia.
Be naudojimo tiesiog malonumui, afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“ gali būti pagalba ruošiantis gimdymui. Mano rekomendacijos, kaip galima jas naudoti:
Kasdien paeiliui ištrauk naują kortelę su afirmacija (gali tam susikurti malonų ritualą). Perskaityk afirmaciją įsijausdama į tariamus žodžius, lyg jie būtų tiesa jau dabar. Karts nuo karto dienos eigoje prisiminusi pakartok ištrauktą afirmaciją.
Skirk laiko kasdien ar bent kelis kartus per savaitę perskaityti visas afirmacijas. Įsijausk į skaitomus žodžius, lyg jie būtų tiesa jau dabar.
Išdėliok afirmacijų korteles įvairiose namų vietose. Tau net nereikės prisiminti kartoti afirmacijas, nes jos pačios tau užklius už akių. Kas savaitę ar dvi pakeisk kortelių išdėliojimo vietas.
Įsirašyk afirmacijas garsiniu formatu (pavyzdžiui, į telefoną). Įrašą padaryti, skaitant lėtai, darant šiokias tokias pauzes tarp afirmacijų, užtruksi vos tris minutes. Tau beliks tik prisiminus įsijungti šį įrašą. Nereikės net atsitraukti nuo kitų veiklų – klausyti galėsi įprastų veiklų metu: plaunant indus, gaminant valgyti, važiuojant, vaikštant, prausiantis, prieš užmiegant, ar bet kada, kai tik kils tam noras.
Afirmacijų kortelių „Švelnus gimdymas“ rinkinį nešiokis su savimi rankinėje. Situacijose, kai pajusi baimę, nerimą ar nežinomybę dėl artėjančio gimdymo, ištrauk kortelę atsitiktiniu būdu arba surask tai temai skirtą kortelę. Ji padės pasijausti ramiau.
Intensyviam pasiruošimui atlik visas užduotis, esančias knygelėje – jos bus gairės pasiruošime gimdymui, padės suprasti ir įsigilinti į savo poreikius.
Visi kiti Tavo sugalvoti būdai. Galioja tik viena taisyklė – kuo labiau įsijausi į tariamus žodžius, tuo lengviau jie taps realybe.
Linkiu kuo ramesnio nėštumo, malonaus pasiruošimo bei sklandus gimdymo! Gimdymas gali būti maloni patirtis!
Tavo afirmacijų kortelių rinkinys „Švelnus gimdymas“ Tavęs jau laukia čia.
Dovana naujagimiui
Ką geriau būtų rinktis padovanoti naujagimiui? Nuotaikingą drabužėlį? Ekologišką žaisliuką? Lavinančius paveikslėlius? O gal tiesiog padovanoti kažką praktiško – pakuotę sauskelnių?
Pirmaisiais mėnesiais vaikeliui nėra nieko įdomiau ir reikalingiau už mamą. Neseniai gimusį kūdikėlį labiausiai traukia vaizdai primenantys žmogaus veidą. Taigi jam įdomiausi „žaislai“ yra tiesiog žmonės. Tikri žaisliukai jį pradės dominti vėliau – apie 3-4 mėn. O iki to laiko jam svarbiausia yra mama, ir, žinoma, tėtis. Taigi geriausia dovana naujagimiui bus tai, kas darys tėvelius laimingus (dažniausiai pagrindinis vaiką prižiūrintis asmuo yra mama, tad paprastumo dėlei, toliau rašysiu „mama“) ir atlaisvins jiems rankas daugiau laiko praleisti su vaikučiu:
Galimybė „nešokinėti“ aplink svečius... Tik šiuos pirmuosius mėnesius, kai vaikeliui dar labai reikalinga mama, svečiai galėtų pasirūpinti vaišėmis, užkaisti arbatos sau ir tėvams, išeidami suplauti indus. O gal ir grindis... Žodžiu, palikti namus švaresnius nei jie buvo iki jų apsilankymo.
Karšta vakarienė – patikėk, atsiradus vaikeliui, pasigaminti šilto maisto, o ypač suvalgyti jį dar šiltą, gali būti tikras iššūkis. Pasitaiko situacijų, kai geriausia yra tokią dovaną palikti prie durų ir net neiti vidun, netrikdant ramybės ar chaoso...
Galimybė išgerti karšto gėrimo, kol jis neatvėso... tai yra tikras iššūkis auginat tiek naujagimį, tiek ir paūgėjusį vaiką.
Artimųjų pasiskirstymas, kokius namų ruošos darbus jie atliks pirmąjį mėnesį, kad mama galėtų daugiau ramaus laiko skirti ryšio kūrimui su vaikeliui.
Masažas.... gulėjimas šiltoje vonioje... kai tuo tarpu patikimas žmogus panešios vaikelį.
Gimdymo istorijos ar tėvystės iššūkių išklausymas – svarbu neteisti, neneigti jausmų, o tiesiog juos išklausyti ir būti šalia.
Specialisto konsultacija – įsiklausyk į naujus tėvus, su kokiais iššūkiais jie susiduria, kokioje srityje jiems reikia pastiprinimo? Ar tai susiję su žindymu? Gal diegliukais? Vaikučio miegu? Sunkia emocine būkle? Tos srities specialisto konsultacija gali atsakyti daug neaiškumų ir atnešti ramybės.
Užsiėmimai mamai su vaiku – mankšta baseine ar sausumoje, muzikiniai užsiėmimai su vaikeliu ar pan. Tokie užsiėmimai bus vieta, kur mama galės praleisti laiką skirtą tarsi vaikui, bet kartu ir jai, vieta kus ji prasiblaškys nuo keturių sienų bei pabendraus su suaugusiais.
Na, o jeigu vaikelis dar tik pakeliui, padovanok besilaukiančiai mamai malonių emocijų ir pozityvaus nusiteikimo - afirmacijų korteles „Švelnus gimdymas“, kurios padės jai patirti daugiau ramybės laukiant gimdymo bei švelnesnę gimdymo patirtį. Laiminga mama – laimingas vaikelis.
Geriausia dovana naujagimiui - rami ir jo poreikius atliepianti mama ir šeima. Suteik meilės, šilumos, rūpesčio, pasilepinimo mamai ir tai bus geriausia dovana vaikeliui 🌞
Dovana nėščiajai
Jei norėtum, kad dovana nėščiajai nebūtų standartinė, kokias dovanoja ir kiti, šis sąrašas – kaip tik tau:
Afirmacijų kortelės „Švelnus gimdymas“ – jose nėščioji ras pozityvias mintis apie nėštumą, gimdymą bei motinystės pradžią. Jos suteiks pasitikėjimo savimi, atneš ramybę bei sumažins gimdymo baimę. Rinkinyje esančios užduotys padės maloniai ruoštis gimdymui. Šios afirmacijų kortelės padės nėščiajai patirti gražesnį ir ramesnį gimdymą.
Draugių dėmesys (laikas kartu) – kuo daugiau meilės gaus nėščioji, tuo ji bus kupinesnė meile dalintis ir su savo vaikeliu. Laikas, skirtas nėščiajai, atliekant jai mielas veiklas pripildys meile jos visą esybę. Į šias veiklas galima drąsiai įtraukti prisilietimą, kuris bus ir tam tikra masažo bei bendravimo forma. Ritualai, terapiniai užsiėmimai, mergaitiškos vakaronės, fotosesija, piešimas ant nėščiosios pilvo, SPA pramogos yra tik keli pavyzdžiai, kaip galima būtų praleisti laiką kartu.
Nėščiosios masažas – besikeičiantis kūnas yra didžiulis iššūkis kiekvienai būsimai mamai. Nėštukės masažas padės pajusti fizinį bei emocinį atsipalaidavimą.
Abonementas nėščiųjų mankštoms - judesys nėštumo metu yra labai svarbus faktorius, padedantis paruošti kūną gimdymui. Lankymasis nėščiosioms skirtuose užsiėmimuose, padės ruoštis ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Buvimas tarp kitų moterų, esančių tame pačiame gyvenimo etape suteikia daug emocinės ramybės. Mankštos nėščiosioms gali būti įvairios: nėščiųjų joga, baseinas, kineziterapinės mankštos.
Prausynos – tai šventė/ritualas, kurį draugės ar kitos artimos moterys suruošia nėščiajai, kad pažymėtų naują etapą, į kurį ši moteris tuoj įžengs. Prausynose būna daug simbolikos: gimties takas – atspindintis kelią kurį moteriai teks pereiti iki ji laikys vaikelį savo rankose, plaukų šukavimas – kad neliktų jokių susivėlusių plaukų taip tarsi palinkint sklandaus kelio, viso kūno (o gal tik rankų) išglostymas – taip leidžiant nėštukei pasijusti tikra karaliene, gimties marškinių, kuriuose užkoduoti visų dalyvių šilčiausi linkėjimai, dovanojimas, palaikantys pokalbiai apie tai, kas laukia. Jei norėtum sužinoti daugiau, rašyk [email protected].
Kūdikio laukimo vakarėlis - padovanok laiką, skirtą nėščiajai ir jos vaikelio laukimui. Dėmesys, pozityvios emocijos yra bene geriausia, ką gali gauti besilaukiančioji. Kokios tai gali būti šventės? Ankstesniame punkte paminėtos prausynos. Taip pat labai smagūs vakarėliai yra kūdikio sutiktuvės (baby shower) bei lyties atskleidimo šventė. Veiklų idėjų, kaip paminėti kūdikio sutiktuves, rasi čia.
Papuošalas, simbolizuojantis nėštumą – nėštumas, gimdymas, pirmasis vaikelio priglaudimas prie krūtinės visada išliks moters širdyje. Šią patirtį jai gali priminti nėštumo metu įsigytas ar padovanotas papuošalas. Prasmę turinti papuošalas - tai prasminga dovana nėščiajai. Šiame dovanų rinkinyje rasi rankų darbo nėščios deivės pakabuką su sidabrine grandinėle.
Kūno priežiūros priemonės nėščiosioms – pasilepinti gera kiekvienai moteriai. Besilaukiant meilė sau ir pasilepinimas yra ypatingai svarbūs. Natūralios sudėties kūno priežiūros priemonės suteiks progą nėščiajai kasdien skirti dėmesio sau, savo besikeičiančiam kūnui bei vaikelio laukimui.
Nėščiosios fotosesija – nėštumo laikotarpis yra ypatingas, jis lydimas stiprių emocijų, įvairių naujų patirčių. Nėščiosios fotosesija, net jei ji ir nebūtų profesionali, net jei ją fotografuos draugės su telefonu, įamžins šį išskirtinį jos gyvenimo etapą, jautrias akimirkas, kurias bus gera atsiminti ateityje.
Specialisto konsultacija – pokyčiai vykstantys nėštumo metu, artėjantis gimdymas bei tėvystė atneša daug nežinomybės. Būsimajai mamai palengvės gavus asmeninę specialisto konsultaciją jai svarbia tema. Tai gali būti žindymo specialistės, kineziterapeuto, miego specialistės ar dulos konsultacija.
Afirmacijų kortelės "Švelnus gimdymas" yra puiki dovana nėščiajai, padėsianti paruošti mintis gimdymui, pajusti ramybę ir džiaugsmą dėl artėjančio gimdymo.
Rinkinyje esančios afirmacijos kasdien lydės nėščiąją laukimo metu, įkvėps pasitikėjimo savo kūnu ir artėjančiu gimdymu. Gimdymo metu reikiamos afirmacijos pačios išnirs iš pasąmonės ir suteiks reikiamo pastiprinimo.
Padovanok nėščiajai gražesnę gimdymo patirtį 💗